31 τα μετάλλια των “δελφινιών” του ΝΗΡΕΑ Ορεστιάδας στους χειμερινούς αγώνες ΑΜΘ

Ανάμεσα στους 320 αθλητές και αθλήτριες 10 σωματείων της Περιφέρειας ΑΜΘ, που συναντήθηκαν στο δημοτικό κολυμβητήριο Αλεξανδρούπολης το περασμένο Σαββατοκύριακο (11 και 12 Μαρτίου), ήταν και τα 35 “δελφίνια” του ΝΗΡΕΑ Ορεστιάδας, που διακρίθηκαν και κατέκτησαν 31 συνολικά μετάλλια.  

Οι χειμερινοί αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών διοργανώθηκαν από την Περιφερειακή Επιτροπή Κολύμβησης ΑΜΘ και χαρακτηρίστηκαν ως “οι καλύτεροι των τελευταίων τεσσάρων ετών, τόσο για τον αριθμό των συμμετοχών και των επιδόσεων που σημειώθηκαν, αλλά και για το υψηλό επίπεδο ανταγωνισμού”. 

Οι μικροί κολυμβητές του ΝΗΡΕΑ ήταν ηλικίας από 9 έως 12 ετών, σημείωσαν 58 νέα ατομικά ρεκόρ και απέσπασαν 24 ατομικά και 7 ομαδικά μετάλλια, εκ των οποίων τα 5 χρυσά, 12 αργυρά και 14 χάλκινα. 

Ειδικότερα:

Ατομικά μετάλλια κατέκτησαν οι: 

2 Χρυσά Παπαδοπούλου Χριστίνα Κ 10 στα 50μ. Πεταλούδα και στα 100μ. Ελεύθερο.

1 Χρυσό Τζίνη Ραφαηλία Κ11 στα 50μ. Πεταλούδα.

1 Χρυσό Σιββά  Χριστιάννα Κ11 στα 200μ. Πρόσθιο.

1 Χρυσό Δροσίδου Χρύσα Κ10 στα 100μ. Πρόσθιο.

 

2 Ασημένια Αδαμίδου Μαριλένα Κ12 στα 50μ κ 200μ. Ύπτιο 

2 Ασημένια Αθανασιάδης Σωτήριος Α11 50μ. Πρόσθιο και 50μ. Ελεύθερο.

2 Ασημένια Σιββά Χριστιάννα Κ11 στα 50 και 100μ. Πρόσθιο.

1 Ασημένιο ο Παπαδόπουλος Αθανάσιος Α12 στα 100μ. Ελεύθερο.

1 Ασημένιο ο Οικονόμου Γεώργιος Α11 στα 200μ. Πρόσθιο.

1 Ασημένιο ο Τονίδης Γεώργιος Α11 στα 100μ. Ύπτιο.

1 Τζίνη Ραφαηλία Κ11 στα 200μ. Μ.Α

1 Ασημένιο ο Κυριακίδης Ιωάννης Α9 στα 50μ. Πρόσθιο 

 

2 Χάλκινα η Σιββά Δανάη Κ11 στα 100 Κ 200μ. Πρόσθιο. 

1 Χάλκινο η Αδαμίδου Μαριλένα Κ12 στα 100 Μ. Ύπτιο. 

1 Χάλκινο  ο Ζώτος Γεώργιος Α11 στα 200μ. Πρόσθιο .

1 Χάλκινο η Τζαιμπάζη Δήμητρα Κ11 στα 200μ. Ύπτιο.

1 Χάλκινο η Τζίνη Ραφαηλία Κ11 στα 100μ. Ύπτιο.

1 Χάλκινο η Δροσίδου Χρύσα Κ10 στα 50μ. Πρόσθιο.

1 Χάλκινο η Ραδιόγλου Αιμιλία Κ9 στα 50μ. Ελεύθερο.

 

Οι νικητές των ομαδικών μεταλλίων ήταν οι: 

1 Δεύτερη θέση στα 4*100 Μ.Ο Κ11 ετών με τις : 

Τζιαμπάζη Δήμητρα, Σιββά Χριστιάννα , Τζίνη Ραφαηλία και Σιββά Δανάη. 

1 Τρίτη θέση στα 4* 100  Κ11 με τις : 

Σιββά Δανάη, Τζίνη Ραφαηλία, Τζιαμπάζη Δήμητρα και Ψαρά Χριστίνα .

1 Τρίτη στα 4*100 Μ.Ο Α11 με τους : 

Τονίδης Γεώργιος, Οικονόμου Γεώργιος, Παλεράς Ευστράτιος, Αθανασιάδης Σωτήριος.

2 Τρίτες θέσεις στα 4*50 ελεύθερο και Μ.Ο Κ10 με τις :

Δροσίδου Χρύσα, Καραμανίδου Δήμητρα, Παπαδοπούλου Χριστίνα και Πεφάνη Γεωργία.

1 Τρίτη θέση στα 4*50 Μ.Ο Α9 με τους : 

Παρασκευόπουλος Στέργιος, Κυριακίδης Ιωάννης, Δημητρακάκης Βασίλειος και Πασχαλάκης Βασίλειος. 

1 Τρίτη θέση στα 4*50 Μ.Ο Κ9 με τις :

Νάτσιου Ρένα, Θεμελή Μαριατέσσα, Παλερά Ειρήνη, Ραδιόγλου Αιμιλία.

Το Σάββατο 18 Μαρτίου η προαγωνιστική ομάδα θα συμμετάσχει στη διασυλλογική διοργάνωση του Μ.Γ.Σ. “ΕΘΝΙΚΟΣ”, που επίσης θα πραγματοποιηθεί στην Αλεξανδρούπολη  .

Τα 35 “δελφίνια” του “Νηρέα”:  

Αθλητές/ριες του "ΝΗΡΕΑ" : Αδαμίδη Μαρία-Ελένη, Γεωργιάδη Άννα, Καπούλα Γεωργία, Παλατσίδη Φωτεινή, Σιββά Δανάη, Σιββά Χριστιάννα, Τζιαμπάζη Δήμητρα, Τζίνη Ραφαηλία, Χαραλαμπίδη Βασιλεία, Καρακολίδη Αναστασία, Δροσίδου Χρύσα, Καραμανίδου Δήμητρα, Παπαδοπούλου Χριστίνα, Πεφάνη Γεωργία, Νατσιου Ειρήνη, Παλατσίδη Κων/να, Παλερά Ειρήνη, Ραδιόγλου Αιμιλία, Στεφανακίδη Ιωάννα, Τσακμακλή Μαρία, Θεμελή Μαριατέσσα, Βαρζάκος Θωμάς, Παπαδόπουλος Θανάσης , Αθανασιάδης Σωτήρης, Ζώτος Γεώργιος, Λογαρούδης Αλέξανδρος , Οικονόμου Γεώργιος, Παλεράς Ευστράτιος, Τονίδης Γεώργιος, Γεωργιάδης Εμμανουήλ, Δημητρακάκης Βασίλειος, Κυριακίδης Ιωάννης, Παρασκευόπουλος Στέργιος, Πασχαλάκης Βασίλειος και Σαββίδης Στυλιανός.

 

Προπονητές τους οι: Γιάννης Μιρμιγκίδης, Δημήτρης Νικολαΐδης 

Φωτογραφία της ημέρας

Επικοινωνία

Στην ίδια κατηγορία